You are currently viewing Czy warto pisać? Bloga?
  • Reading time:11 mins read
  • Post author:
  • Post comments:0 Komentarzy

Dzisiaj trochę o pisaniu i wartości jaką daje. Żeby pisać szybko można wykorzystać pisanie bezwzrokowe, ale czy szybkość jest najważniejsza? Szukam odpowiedzi w poniższym wpisie. Zacznijmy więc klasycznym cytatem autora „Opowieści z Narni”:

„Możesz zrobić wszystko przez pisanie”

C.S. Lewis

Blogowanie i Pisanie

Poprzedni rok 2020 był dla mnie udany. Oprócz końcówki, pisałem o tym w poprzednim wpisie o refleksjach noworocznych na 2021. Urodził nam się drugi syn Michał, w pracy pozamykałem projekt nad którym pracowaliśmy 1,5 roku (budowa drogi wojewódzkiej) oraz popisałem trochę wpisów na ten blog. Mimo „koronki” i wielkanocnej izolacji, lato było już fajne.

Na blog napisałem łącznie 12 wpisów, o średniej wielkości 1400 słów. Niektóre wpisy wujek Google uklasyfikował na pierwszych pozycjach w wynikach wyszukiwania. Jeżeli dobrze rozumiem zasady, algorytm ocenił je jako wystarczająco ciekawe i oryginalne 😉 Tak staram się pisać – zbierając materiały na wpis i opisując temat własnymi słowami.

Blogowe statystyki

Blog Kurs Geodety miał więc w 2020 roku prawie 3 tys. wizyt z ponad 5 tys. wyświetleniami stron. Czy to dużo czy mało nie będę się starał ocenić, z dwóch względów. Nigdy wcześniej nie pisałem dłuższych tekstów w formie blogowej publicystyki i nie prowadziłem takiej działalności. Nie promowałem także za bardzo moich wpisów (oprócz facebooka, wujka Google i nauki SEO).

Widzę jednak potencjał który tkwi w osobistym rozwoju poprzez samo pisanie i opisywanie własnymi słowami idei i spraw o których się czyta i których chcemy się uczyć.

Blogowanie (a także ogólnie – pisanie) może pomagać nam się rozwijać i uczyć. Publikowanie treści w internecie zmusza nas do większego zrozumienia tematu o którym piszemy. Zrozumienie buduje się bowiem na własnym przetworzeniu w umyśle treści które poznajemy, zamiast kopiowania materiałów tworzonych przez kogoś innego. Temat szerzej opisywali twórcy których obserwuję w internecie – odsyłam do tego wideo lub tego wpisu (niestety po angielsku).

Inspiracje do pisania

Ogólnie więc jestem zadowolony z podjęcia decyzji o pisaniu. Warto to robić nawet tylko do „szuflady”, wykorzystując komputer lub papierowy notes. Nie trzeba od razu pisać wpisów na blog. Równie dobrze można dzielić się zapiskami tylko z rodziną i najbliższymi.

Tak jak mój ś.p. wujek, będący dla mnie inspiracją. Od młodości pisał swoje pamiętniki i zawsze na koniec roku przysyłał nam list podsumowujący życiowe wydarzenia. Gdy ostatnio go widziałem (mieszkał w Kanadzie i rzadko się widzieliśmy) pozwolił mi skopiować swoje dzienniki które przepisywał z papierowej wersji na cyfrową.

Niesamowite było czytać zapiski z lat 50-tych XX w., gdy mój wujek był młody. Zapisane doświadczenia, przemyślenia, a także fakty, które inaczej mogłyby dawno ulecieć z pamięci. Dzięki wujkowi zacząłem pisać także swoje dzienniki.

Moje notatniki

Moje pisanie przekłada się także od czasu gdy zacząłem pisać bloga na tworzenie notatek do moich lektur. Czasem streszczam całą książkę, wypunktowując najważniejsze dla mnie idee, a czasem są to tylko zaznaczenia z Kindle (czytnika na którym mam wszystkie ebooki).

To co jest chyba najważniejsze w takich notatkach z książek, to to aby pisać własnymi słowami. Powstają wtedy zapiski o sprawach które w danym momencie czasu są dla w jakiś sposób istotne.

Gdy kończymy czytać jakąś ciekawą dla nas książkę, nasza pamięć o niej stopniowo będzie zanikać. Notatki które możnaby zrobić, zostaną z nami tak długo jak chcemy. Mogą także posłużyć jako narzędzie do nauki. W ten sposób budujemy lepsze zrozumienie i retencję tematu w którym chcemy się rozwijać.

Jak pokazuje poniższa piramida uczenia się, działanie i wykorzystywanie zdobytej wiedzy są fundamentami dobrego procesu nauki. Pisanie bloga okazuje się być praktycznym rodzajem nauki:

  • praktyka – wybór tematu i zdobywanie materiałów
  • działanie – napisanie tekstu własnymi słowami
  • wykorzystanie zdobytej wiedzy – publikacja wpisu na blog
https://www.glospedagogiczny.pl/artykul/aktywizujace-metody-pracy

Pisanie bezwzrokowe vs. odręczne

W obecnych czasach najbardziej produktywnym sposobem pisania jest pisanie przy pomocy komputera. Zapisując cyfrowo tworzymy teksty, które łatwo przechowywać, wyszukiwać, edytować itp. Jeżeli potrafimy stosować pisanie bezwzrokowe, nasz czas na pisanie znacznie się skraca.

Wymaga to oczywiście praktyki i odpowiedniej nauki. Standardowo piszemy 30-40 słów na minutę. Prędkość tą jednak możemy zwiększyć nawet do ponad 170 słów na minutę! Kiedy piszemy aktywnie warto zainwestować czas w naukę (jak zawsze zresztą;)

A co z tradycyjnym pisaniem odręcznym?

Jest jak najbardziej użyteczne, chociaż wolniejsze. Okazuje się bowiem że pisząc ręcznie oddziałujemy pozytywnie na nasze zdrowie fizyczne. Chodzi tu oczywiście o nasz mózg, w którym zachodzi mnóstwo procesów myślowych, na które pisanie ręczne ma wpływ.

Zalety pisania odręcznego dla pracy mózgu:

  • poprawa zapamiętywania poprzez skupianie się na słowie pisanym
  • proces myślowy ulega poprawie – nasze myśli „przelewają” się na papier
  • aktywacja połączeń neuronowych – pismo odręczne powoduje więcej bodźców i interakcji, inaczej niż przy wyuczonych ruchach palców na klawiaturze

Tradycyjny proces pisania wspomaga zatem nasz mózg. Jest jak najbardziej naturalnym procesem do którego doszliśmy w toku ewolucji kulturalno – technicznej. Pojawia się na ten temat co raz więcej badań. Odsyłam do tego artykułu, z którego warto zacytować:

Aby mózg rozwijał się w najlepszy możliwy sposób, musimy go używać do tego, w czym jest najlepszy. Musimy żyć autentycznie. Używać wszystkich zmysłów, przebywać na zewnątrz, doświadczać różnych warunków pogodowych i spotykać się z różnymi ludźmi. Jeśli nie rzucimy wyzwania naszemu mózgowi, nie będzie on mógł osiągnąć pełnego potencjału.

prof. Audrey van der Meer

Narzędzia do pisania

Warto więc pisać. Ale jak najlepiej? Na to pytanie każdy sam sobie powinien odpowiedzieć. Mamy teraz mnóstwo możliwości. Od różnego rodzaju materiały biurowe i papiernicze (moje polecajki na stronie Narzędzia) po wyspecjalizowane notatniki cyfrowe.

Poniżej mój schemat i narzędzia których używam.

Moje narzędzia do pisania

Na codzień używam komputera więc nie wyobrażam sobie nie wykorzystać aplikacji które są dostępne na rynku. Moje podstawowe notatniki to Notion i Obsidian.

Ten drugi jest o tyle ciekawy, że jest specjalnie stworzony do budowania bazy wiedzy, która może składać się z wielu wzajemnie powiązanych notatek. Używam go jako pomoc przy nauce do uprawnień zawodowych w geodezji (ale o tym będzie oddzielny wpis).

Pisanie odręczene staram się praktykować w jednym notatniku, najczęściej firmy Leuchtturm1917. Ma mega jakość i jest dostępny w wielu wersjach. Moja wersja to czysty w kropki. Sam wymyślam co w nim ma być. Od planera po zapiski krótki i długie. Takie pisanie pomaga mi ćwiczyć rękę i podtrzymywać kreatywność w prowadzeniu notatek, które uzupełniam o rysunki, wyklejanki (np. biletu do TPN-u z urlopu w górach) i inne bazgroły 😉

Nowość na blogu – Składnica

Dzięki za uwagę i dotarcie do końca wpisu. Nie będę dalej przekonywał, że warto pisać, bo naprawdę warto. W krótszym bądź dłuższym wymiarze. Jeżeli podobnie jak ja masz nastawienie na rozwój, na pewno pisanie może Ci tylko pomóc. I nie trzeba od razu pisać bloga!

Zapraszam też na nową stronę która pojawiła się na blogu – Składnica. Jest to miejsce w którym umieszczam wszystkie materiały które tworzę w ramach bloga.

Dostęp do Składnicy jest możliwy po zapisaniu się na listę mailingową. W ten sposób masz gwarancję że pierwszy dostaniesz informację o nowościach na blogu, a w przyszłości może będę mógł jakoś Ci pomóc. Kto wie?

Tymczasem, pozdrawiam!

The form you have selected does not exist.

Dodaj komentarz