You are currently viewing Inicjatywa do działania podjęta na pustyni
  • Reading time:7 mins read
  • Post author:
  • Post comments:1 Komentarz

Podcast Pasja Informatyki

„Czy jesteś w stanie zostać sam ze sobą przez godzinę?

Bez włączenia muzyki, Internetu, telewizji. bez zajrzenia w telefon, bez wiecznej ucieczki od swojego wnętrza?”

podcast Pasja Informatyki

Mocne słowa na początek. Jakie prawdziwe w XXI wieku. W natłoku rzeczy do robienia.
Wiele wartościowego przekazu można usłyszeć w podcaście projektu „Pasja Informatyki” Mirosława Zelenta. To seria „Wojownik – Poeta”, o filozoficznym posmaku, jak sam autor wskazuje. Odcinek pierwszy z tej serii, mówi o inicjatywie do działania.

Dlaczego więc ciężko jest zostać sam ze sobą przez na przykład godzinę?

Ponieważ żyjemy w świecie w którym zbyt często myślimy o tym co się musi lub powinno zrobić. Nie pozwalamy sobie na własną przestrzeń rozmyślań niezależną od świata zewnętrznego. Jesteśmy jak wielbłądy, które nie mogą zrzucić ciężarów które niesiemy dla świata.

Pytania które porusza podcast

  • co jest dla Ciebie dobre?
  • czy jesteś wielbłądem czy może lwem?
  • jaki jest Twój potencjał?
  • czy jesteś „ze świata” czy „w tym świecie”?
  • czym jest pustynia na którą trzeba się udać?
  • co to jest walka ze smokiem?

Ta seria odcinków podcastu Pasja Informatyki ma już parę lat, ale dopiero teraz natrafiłem na nią przypadkiem. Widocznie, jak zawsze, wszystko ma swój czas i miejsce.

Odwaga robienia czegoś

Generalnie tematyka podcastu jest ważna, ponieważ mówi o odkrywaniu samego siebie, a także czym jest prawdziwy rozwój osobisty. Prawidłowe planowanie i ustalanie celów powinno się odbywać właśnie od tego – odkrycia swojej wizji, wzięcia odpowiedzialności za role jakie posiada się w swoim życiu.

W dużej mierze zależy to od tego czy będziemy skłonni iść swoją drogą. Bez porównywania się, życia złudzeniami, rozwijać to co jest w naszym zasięgu. Odważyć się zostawić świat za sobą i wyjść na swoją pustynię. A także powrócić z niej, z odwagą na realizację swojej misji.

„Odwaga zrobienia czegoś nie polega na opracowaniu idealnego planu, odwaga zrobienia czegoś polega na wykonaniu tego”

podcast Pasja Informatyki

To co popycha nas do tego aby coś robić jest podjęcie inicjatywy do działania.

Zajrzenie głębiej w siebie. Kim chciałbyś być, co dobrego zrobić dla innych?

Wokół churagan oczekiwań świata, wszyscy mówią co powinieneś zrobić, a czego nie.
Jeżeli będziesz spełniał tylko czyjeś oczekiwania, będziesz jak wielbłąd niosący niewolniczo sprawy tego świata.

I tak większość z nas idąc przez życie, przemienia się właśnie w wielbłąda. Na garbie nosimy wszystkie zebrane w życiu „musisz” i „powinieneś”.

Czymże jest ów wielki smok, któremu duch jako panu i Bogu ulegać nie chce? „Musisz” zwie się ów smok. Lecz duch lwa mówi „chcę”

„Tako rzecze Zaratustra” F.Nietzsche

Wielbłąd, Lew i Dziecko

Dobrą metaforę przemiany ludzkiej świadomości przedstawił Nietzsche w dziele „Tako rzecze Zaratustra” w rozdziale O trzech przemianach. Jest w nim mowa o metaforycznych postaciach Wielbłąda, Lwa i Dziecka.

Wielbłąd to postawa w życiu przepełniona konformizmem. To brak indywidualizmu. Cechuje się poddaniem się pod ciężar zewnętrznych spraw. Wielbłąd, jak to wielbłąd, wychodzi w końcu na pustynie. Tam znajduje smoka. Ale musi go pokonać przeistaczając się w Lwa.

Lew to negacja, zaprzeczanie zastanej rzeczywistości. Walka ze smokiem, podążanie własną drogą do odkrycia siebie. Zwycięstwo nad smokiem oznacza wolność nowego tworzenia, nieograniczona przez zewnętrzne czynniki.

Dziecko to finał przemiany, postać afirmująca życie. To świadomość która ściera stare ja i zapisuje nowe. Jako dziecko odnajdujesz swój własny świat, będąc wcześniej zatraconym w tym starym. Wszystkie „nie” starego świata już się nie liczą, zamienione zamienione zostały na „święte tak”.

Metamorfoza ludzkiej świadomości

Wola mocy

Tym co popycha do przejścia drogi i stania się Lwem, a w końcu dzieckiem, to wg Nietzschego wola mocy. Jest to nic innego jak chęć podjęcia inicjatywy.

Inicjatywy, która jest początkiem. Świadomością nadchodzących zmian, które same się nie urzeczywistnią bez autonomicznego działania.

To właśnie wyniosłem z tego podcastu 😉

Pozostałe odcinki z serii Wojownik – Poeta podcastu Pasja Informatyki znajdziesz tutaj.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Pan Południk

    Na pustyni zawsze odnajdywałem spokój. Tam, z dala od świata, można być sam na sam z prawdą o sobie. W dzieciństwie byłem wielbłądem, uciekając z domu stałem się lwem, a poznawszy geodezję stałem się dzieckiem z szeroko otwartymi oczami na cuda świata, jakie geodezja przed nami odkrywa.

Dodaj komentarz