You are currently viewing geoPUZ #2
  • Reading time:5 mins read
  • Post author:
  • Post comments:0 Komentarzy

W dzisiejszym wydaniu geoPUZa krótko i na temat:

▶️ PLANOWANIE

Nie każdy wie, że Abraham Lincoln, szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych, zajmował się także w swoim życiu miernictwem geodezyjnym. Cechowały go sumienność i dokładność oraz zdolność rozwiązywania zatargów przy sporach o granice (problem dotykający nie raz geodetów).

Te cechy pozwoliły mu dalej kształcić się na studiach prawniczych, a w późniejszym czasie dzięki nim zjednywał sobie ludzi w swojej karierze politycznej.

W sferze planowania i osobistej skuteczności, Lincoln zasłynął wypowiedzią:

www.lincolncollection.org

„Daj mi sześć godzin na ścinanie drzewa, a pierwsze cztery spędzę na ostrzeniu siekiery”

Abraham Lincoln

Lincoln stąpał twardo po ziemi. Wiedział że porządna praca wymaga porządnych przygotowań. Tylko wtedy można mieć okazję na zrobienie czegoś „raz a porządnie” kiedy będziemy dobrze planować.

To tak jak po weekendzie, kto z nasz nie narzekał na poniedziałek?

A może po prostu przyszliśmy do swojej pracy nie przygotowani?? 😉

Więcej do poczytania o Lincolnie:

Abraham Lincoln – Surveying a path to the presidency – Berntsen International [w języku angielskim]

▶️ UCZENIE SIĘ

Jeżeli właśnie uczysz się w szkole, na studiach bądź do swoich egzaminów – mam coś co może cię zainspirować i zmotywować gdy nie możesz się zebrać do nauki.

Istnieją twórcy video na platformie youtube, którzy na swoich nagraniach (niektóre nawet po 8-10 godzin) pokazują ja sami się uczą. Odkrywają różne metody i sposoby na naukę.

Nie musi być ona nudna, ale może okazać się atrakcyjnym procesem do którego nie trzeba się zmuszać. Sprawdź sam moich ulubionych youtuberów:

▶️ ZDROWIE

Czy zwracałeś kiedyś uwagę na swój oddech?

Po przebytym covidzie i powikłaniach z problemem oddychania, zacząłem bardziej zwracać uwagę jak oddycham. Natrafiłem na zdumiewające odkrycie – jeżeli chcę lepiej oddychać, muszę oddychać mniej!

Ucząc się aktywnie pracować z oddechem (który powinien być tylko przez nos), przeciwdziałamy hiperwentylacji oraz poprawiamy nasze samopoczucie i różne przypadłości zdrowotne, jak astma, stres czy nadciśnienie.

Pionierem pracy z oddechem był rosjanin ukraińskiego pochodzenia doktor Konstantyn Butejko, a obecnie pałeczkę od niego przejął irlandczyk Patrick McKeown (www.buteykoclinic.com)

Więcej o metodzie:

Podstawy metody Butejki/Buteyko – Zdrowy Oddech – Metoda Butejki (butejko.pl)

Pozdrawiam, do następnego geoPUZa! 😉

The form you have selected does not exist.

Dodaj komentarz