W dzisiejszym wydaniu geoPUZa krótko i na temat:
▶️ PLANOWANIE
Czy istnieje jedna rzecz dzięki której można znacznie poprawić swoją wydajność i robić więcej znaczącej pracy? Tak, ale nie jest to proste, ale wcale też nie trudne.
Poznaj dzisiaj Cal’a Newport’a, który już od lat propaguje idee cyfrowego minimalizmu oraz pracy głębokiej. Jego wpis na blogu z 2013 roku „Głębokie nawyki – Rola planowania każdej minuty dnia pracy” (ang.) stał się już klasykiem w świecie produktywnej pracy. Pokazał swój system planowania dnia za pomocą bloków czasu. Dzięki temu jak twierdzi jego praca jest bardziej wydajna i po prostu może zrobić więcej:
„Czasami ludzie pytają, dlaczego zawracam sobie głowę tak szczegółowym poziomem planowania. Moja odpowiedź jest prosta: generuje ogromną produktywność. Szacuję, że 40-godzinny tydzień pracy stosując blokowanie czasu daje taką samą wydajność, jak ponad 60-godzinny tydzień pracy realizowany bez struktury”
Cal Newport
Mimo że Cal Newport nie jest pomysłodawcą samej idei blokowania czasu, sposób w jaki udało mu się wypromować swoją metodę zasługuje na wielki szacun. Sam od lat pracuje w ten sposób, a jego nazwisko jest zawsze wspominane przy okazji tematów produktywności.
Jak więc zacząć pracować w blokach czasu?
- zaplanuj wieczór wcześniej następny dzień pracy – w notesie lub kalendarzu (widok dnia lub tygodnia)
- uwzględnij wszystkie wydarzenia które mają wpływ na czas twojej pracy – sprawy związane z domem, rodziną, biurem, terenem itp.
- rozpisz w jakich godzinach jakie zajęcie masz zamiar robić – mają to być konkretne zajęcia przybliżające cię do twoich celów
- zgrupuj powtarzające się czynności w jeden ciąg pracy
- w czasie pracy odetnij się od wszelkich rozpraszaczy i skup tylko i wyłącznie na tym co zaplanowałeś
Po więcej wiedzy od Cal’a Newport’a odsyłam do jego książki „Praca głęboka”, a jego analogowy system blokowania czasu można stosować planerze specjalnie wydanym pod tą metodę (choć tak naprawdę wystarczy notes i długopis 😉
▶️ UCZENIE SIĘ
Ucząc się, większość z nas zakuwa. Daje to chwilową (krótszą bądź dłuższą) iluzję kompetencji. Wydaje nam się że posiedliśmy wkutą wiedzę, ale tak naprawdę ulatuje ona z każdym dniem.
Istnieją jednak sposoby na stałe budowanie swojej wiedzy i rozbudowywanie już posiadanych informacji w naszej pamięci. Metody które to umożliwia to Aktywne Przypominanie oraz Powtórki odłożone w czasie. Świetnie jest to opisane w książce „Harvardzki poradnik skutecznego uczenia się” (notatki do tej książki znajdziesz na stronie Składnica).
Dzisiaj jednak nie o tych sposobach na efektywną naukę, ale o programie który jest na nich zbudowany. Jeżeli jeszcze go nie znasz, odkryj najlepszy program do testowania siebie – Anki.
Anki jest darmowe, działa na wielu platformach, ma mnóstwo wtyczek oraz synchronizację tworzonych decków. Możesz tworzyć tyle kart („fiszek”) ile chcesz.
Najważniejszą zasadą uczenia się z Anki jest systematyczność. Sprawdzamy czy znamy odpowiedź na pytanie, a potem określamy stopień naszej wiedzy. Skonfigurowany algorytm będzie pilnował aby następna powtórka była w odpowiednim czasie.
Możesz pobrać Anki tutaj. Na stronie Składnica znajdziesz też trochę moich kart z testów na uprawnienia g-k.
▶️ ZDROWIE
Jeżeli męczą cię częste bóle głowy, ogólne osłabienie i brak sił, lub często chorujesz, może powinieneś zainteresować się jak pracują twoje mitochondria.
Potocznie mówiąc mitochondria to takie małe fabryki energii, obecne w każdej komórce w różnej ilości. Im lepiej pracują, tym lepsza jest nasza energia dla różnych procesów w organizmie.
Mnie zainteresował ten temat z dwóch powodów:
- mitochondria mają swój własny genom (mtDNA) – który dziedziczymy tylko po linii żeńskiej naszych przodków – masz takie mtDNA jak twoja prapraprapra(…)babka (sprawdź też temat mitochondrialna ewa)
- nasze codzienne wybory dietetyczne i tryb życia w środowisku (ruch, aktywność) – będąc na diecie niskowęglowodanowej miałem lepszy poziom codziennej energii
Jak więc zadbać o sprawne mitochondria:
- zdrowy sen 7-8 godzin
- dieta naturalna, bez przemysłowych dodatków (domowa!)
- mniejsze spożycie węglowodanów (mitochondria preferują ketony)
- codzienny ruch i aktywność fizyczna
- higiena cyfrowa – pola elektromagnetyczne osłabiają mitochondria
- terapia światłem podczerwonym
- prawidłowa suplementacja (np. koenzym Q10, kwasy omega-3, PQQ i inne)
Do zgłębiania tematów medycyny mitochondrialnej odsyłam do książek „Mądre mitochondria” i „Odżywianie mitochondrialne”
The form you have selected does not exist.