chatGPT vs. asystent Google’a
Jakiś czas temu wracając na początku listopada z urlopu w górach, miałem do pokonania ponad 700 km autem. W sumie był to cały dzień drogi przez Polskę. „Na strzałę” z południa na północ.
Korzystałem z nawigacji w telefonie i od czasu do czasu, będąc za kółkiem, do niego gadałem. Zauważyły to moje dzieci i mieliśmy niezłą zabawę wymyślając o co teraz spytamy asystenta Google.
Po każdym „Ok, Google!” wymyślaliśmy przeróżne zapytania. Niektóre poważne, inne śmieszne (te chyba były najlepsze). Asystent dawał wskazówki i opowiadał dowcipy. Nie na każde pytanie jednak asystent odpowiadał, ponieważ jego odpowiedzi i algorytmy sztucznej inteligencji są okrojone. Służą właśnie np. kierowcom, którzy lepiej żeby mieli ręce na kierownicy.
Co innego narzędzie, które od niedawna (od 30 listopada) jest dostępne dla każdego – chatGPT od firmy OpenAI (strona OpenAI). Skrót GPT oznacza z ang. generative pre-trained transformer i jest to autoregresyjny model języka, który wykorzystuje głębokie uczenie do tworzenia tekstu podobnego do ludzkiego. (Więcej tutaj > GPT-3 – Wikipedia)
ChatGPT od OpenAI
To zupełnie inny wymiar niż to co prezentuje asystent Googla. ChatGPT to rozwinięta sztuczna inteligencja z którą możesz porozmawiać poprzez zadawanie pytań na na prawdę poważne tematy.
Jeżeli asystent Google’a to pomocnik w prostych czynnościach, to to co udostępniło OpenAI to asystent który zrobi za ciebie pracę, wyposażony w ogromne zasoby informacji na różne tematy.
Działa także na zasadzie konwersacji, więc pamięta co napisałeś do niego wcześniej. Wprowadza poprawki do swojej pracy, ale też może zignorować cię, gdy zadajesz nie odpowiednie pytania 😉
ChatGPT jest dostępny za darmo i możesz go przetestować samemu pod tym adresem https://chat.openai.com/chat po wcześniejszej rejestracji. Co ciekawe narzędzie cieszyło się tak dużym zainteresowaniem, że w 5 dni przybyło ponad milion nowych użytkowników platformy OpenAI.
Dla porównania innym serwisom szło to o wiele wolniej:
- Netflix – 3.5 roku
- Facebook – 10 miesięcy
- Spotify – 5 miesięcy
- Instagram – 2.5 miesiąca
Sztuczna inteligencja zawarta w chatGPT ma taki zasób wiedzy, że jej użytkownicy określają to narzędzie jako „nowe Google” (aplikacja przełomowa, niczym przed laty wyszukiwarka Google).
Wesoły geodeta Jack
Sprawdźmy więc do czego jest zdolny GPT od OpenAI. Domyślam się że dużo potrafi. Na początek coś błahego, bo zażyczyłem sobie aby opowiedział mi krótką historyjkę o zabawnym geodecie Jacku (Jack’u) 😉
Oto co dostałem w odpowiedzi, urocza opowiastka stworzona w parę sekund przez sztuczną inteligencję:
Dawno, dawno temu w odległej krainie żył wesoły geodeta o imieniu Jack. Jack kochał swoją pracę i zawsze chętnie rozpoczynał dzień. Budził się jasno i wcześnie, zakładał swoje sprawdzone buty geodezyjne i wyruszał w pole ze swoim sprzętem geodezyjnym.
Jack codziennie spacerował po bujnych zielonych polach, dokonując dokładnych pomiarów terenu i zapisując je w swoim notatniku. Był wykwalifikowanym geodetą i dokładnie wiedział, jak używać swoich narzędzi, aby uzyskać najdokładniejsze odczyty.
Pomimo długich godzin i ciężkiej pracy, Jack nigdy nie narzekał. Uwielbiał przebywać na świeżym powietrzu i cieszył się spokojem wsi. Poza tym wiedział, że jego praca pomaga ludziom zrozumieć ziemię i podejmować ważne decyzje dotyczące jej użytkowania.
Pewnego dnia, gdy Jack przedzierał się przez szczególnie piękną łąkę, natknął się na grupę rolników, którzy mieli kłopoty. Próbowali zdecydować, gdzie zbudować nową stodołę, ale nie mogli dojść do porozumienia w sprawie najlepszej lokalizacji.
Jack szybko wkroczył z pomocą. Użył swoich narzędzi geodezyjnych do wykonania szczegółowych pomiarów terenu i sporządzenia dokładnej mapy obszaru. Dzięki jego fachowym wskazówkom rolnicy byli w stanie szybko uzgodnić idealne miejsce na nową stodołę.
Rolnicy byli tak wdzięczni Jackowi za pomoc, że zaprosili go na lunch. Kiedy siedzieli wokół stołu, delektując się pysznym posiłkiem, Jack nie mógł nic poradzić na to, że czuł się szczęśliwy i spełniony. Wiedział, że zmienia życie ludzi i tylko to się dla niego liczyło.Od tego dnia Jack nadal podróżował po okolicy, pomagając ludziom zrozumieć ziemię i podejmować ważne decyzje dotyczące jej użytkowania. Był pogodnym geodetą i kochał każdą minutę swojej pracy. I choć ciężko pracował, zawsze miał uśmiech na twarzy, wiedząc, że ma pozytywny wpływ na otaczający go świat.
Powyższy tekst jest po tłumaczeniu – oryginał jest w języku angielskim.
Prawda, że sympatyczna historia?
Jak dobrze spać według chatGPT
Następnie spytałem asystenta chatGPT aby mi pomógł w pomysłach na tekst o planowaniu i zdrowiu, oraz 10 sposobach na dobry sen. Za każdym razem tworzył teksty spójne i logiczne:
Dobry sen jest niezbędny dla naszego ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Kiedy śpimy, nasze ciała i umysły są w stanie odpocząć i zregenerować się, pomagając nam czuć się odświeżonymi i odmłodzonymi rano.
Jednak wiele osób ma problem z dobrym snem. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, w tym stresem, niezdrowymi nawykami dotyczącymi snu i podstawowymi schorzeniami.
Aby poprawić swój sen, możesz zrobić kilka rzeczy. Po pierwsze, ustal regularny harmonogram snu i trzymaj się go tak ściśle, jak to możliwe. Oznacza to chodzenie do łóżka i budzenie się o tej samej porze każdego dnia, nawet w weekendy.
Następnie stwórz środowisko sprzyjające spaniu. Oznacza to utrzymywanie chłodnej, ciemnej i cichej sypialni oraz upewnienie się, że materac i poduszki są wygodne. Unikaj ekranów (takich jak telewizory, telefony i tablety) przed snem, ponieważ emitowane przez nie niebieskie światło może zakłócać naturalny cykl snu i czuwania organizmu.
Na koniec spróbuj zrelaksować się przed snem. Może to oznaczać wzięcie ciepłej kąpieli, praktykowanie medytacji lub głębokiego oddychania lub czytanie książki. Unikaj kofeiny, alkoholu i ciężkich posiłków tuż przed snem, ponieważ mogą one zakłócać zdolność zasypiania.
Wprowadzając te proste zmiany, możesz poprawić swój sen i poczuć się bardziej wypoczętym i odświeżonym. Dobry sen to ważny fundament zdrowego i szczęśliwego życia.
Rewelacja! Wszystko się zgadza. Mało oryginalne i oczywiste, ale sama prędkość odpowiedzi (ok 10 sekund) robi mega wrażenie.
Do czego wykorzystać chatGPT?
W zasadzie ogranicza nas bardziej nasza kreatywność, niż możliwości chatGPT. Od naszej pomysłowości zależy czy narzędzie będzie skuteczne. No i musimy nie wierzyć mu „na słowo”, tylko sprawdzać co otrzymujemy.
Rozumowanie sztucznej inteligencji (AI) jest zbudowane na zasadzie treningu, gdzie model uczy się tekstu, który się mu podaje. Są to ogromne ilości danych, ale jeżeli zapytasz go o prognozę pogody na zbliżający się tydzień, nie udzieli takiej informacji, ponieważ nie został jej nauczony.
Model AI może więc znać całą Wikipedię, ale nie dane meteorologiczne z ostatniego miesiąca.
Główne obszary w których przyda się chat GPT:
- tworzenie treści tekstowej na różne tematy zawierające wiedzę fachową
- asystowanie przy sprawach formalnych i administracyjnych
- planowanie, zbieranie pomysłów, porównywanie, wyszukiwanie wiedzy
- kreatywne tworzenie historii, asystowanie w procesie twórczym
- asystowanie, pomoc i tworzenie kodu z różnych języków programowania
- pomoc w sprawach technicznych, rozwiązywanie logicznych problemów
Czy jest to narzędzie idealne?
Pomocne – tak. Idealne – zależy.
Ponieważ to co dostajesz jest pewnym uogólnieniem wiedzy zdobytej przez model uczenia sztucznej inteligencji. Odpowie nam w różnej formie, fajnie złoży zdania, ale cały czas posługiwać się będzie pewnym uogólnieniem zdobytej wiedzy. Nie zastąpi wiedzy eksperckiej, specjalistycznej. Choć będzie bardzo się starał.
Generalnie nie zastąpi nas, ludzi. Nie ma emocji, światopogląd ma zaprogramowany, nie będzie kierował się filozofią czy osobistymi przekonaniami.
Ale asystentem jest świetnym! 😉
Pomoc w kodowaniu
Postanowiłem także przetestować chatGPT pod kątem bardziej technicznym i informatycznym.
A że nie jestem specjalistą w programowaniu i ciągle się uczę, każda pomoc jest dobra. Zwłaszcza szybka.
Zapytałem o parę przykładów kodu w pythonie:
- kod na transformacje współrzędnych z układu 2000 na WGS-84
- kod na obliczenie długości między dwoma punktami wczytanymi z pliku
# Import the pyproj library
import pyproj
# Create a Proj instance for the EPSG:2177 geodetic system
source_crs = pyproj.Proj(init="epsg:2177")
# Create a Proj instance for the EPSG:4326 geodetic system
target_crs = pyproj.Proj(init="epsg:4326")
# Define the coordinates in the EPSG:2177 system that you want to transform
x, y = 123456, 789012
# Transform the coordinates from the EPSG:2177 system to the EPSG:4326 system
longitude, latitude = pyproj.transform(source_crs, target_crs, x, y)
# Print the transformed coordinates
print(longitude, latitude)
import math
def distance(x1, y1, x2, y2):
return math.sqrt((x1 - x2)**2 + (y1 - y2)**2)
with open('points.txt', 'r') as f:
lines = f.readlines()
for line in lines:
x1, y1, x2, y2 = map(int, line.split())
print(distance(x1, y1, x2, y2))
Powyższe to tylko krótkie fragmenty kodu, a możliwości chatGPT są o wiele większe. Można mu napisać skomplikowany problem do rozwiązania i także sobie z nim poradzi. Do tego doda objaśnienia i zasugeruje jak można coś zrobić.
Potrzebujesz zarysu kodu HTML dla potrzeb swojej strony internetowej? Odpowiednio skonstruowane pytanie do chatGPT poda ci cały kod z objaśnieniami!
Sztuczna inteligencja przyszłością także w geodezji?
Geodezja to matematyka, geografia, astronomia i wszystko co związane z opisywaniem wymiarów naszej planety. ChatGPT już teraz przyda się każdemu, kto tworzy coś w tych obszarach.
Zarówno w wymiarze generowania treści (marketing, sprzedaż), pisania referatów, artykułów itp. , jak i rozwiązywania problemów matematycznych czy technicznych.
Sam temat sztucznej inteligencji jest sam w sobie bardzo ciekawy. Można już się zastanawiać czy doczekamy się takiego stopnia rozwinięcia modeli GPT, które umożliwią wykonywania prac kameralnych przez sztuczną inteligencję.
Opracowywanie rysunków projektowych, sporządzanie szkiców, dokumentacji, operatów itp. – już teraz można się wspomagać różnymi programami, aplikacjami, a co by było gdyby nauczyć tego wszystkiego sztuczną inteligencję?
Robisz pomiar, przesyłasz na serwer i uruchamiasz asystenta AI aby zrobił mapę?
Przyszłość zapowiada się bardzo ciekawie.
Update
Aktualizacja na dzień 11 grudnia – 11 dni po uruchomieniu chatGPT:
OpenAI natrafiło na tak duże zainteresowanie, że muszą zeskalować swoje serwery na większą (ogromną!) liczbę użytkowników.
Póki co chatGPT nadal jest darmowe. Docelowo pewnie po publicznych testach, zostanie wprowadzona jakaś opłata. Znalazłem gdzieś informację, że będzie to np. 1 cent $ za zapytanie. Nawet wtedy moim zdaniem, będzie to ciekawe narzędzie wspomagające pracę, warte by za nie płacić.
Polecam do przetestowania jakie ma możliwości chatGPT. Jak tylko znowu będzie dostęp.
p.s. Tytułowy obrazek z wesołym geodetą został stworzony przez sztuczną inteligencję na stronie AI Art Generator – Try Free – Hotpot.ai