Można znaleźć wiele porad jak zacząć dzień, ale czy wiesz jak skutecznie zakończyć dzień pracy?
Każdy z nas ma różne pory w ciągu dnia kiedy jest bardziej produktywny, a związane jest to z energią fizyczną i mentalną, która u każdego może inaczej się rozkładać.
Jedni są rannymi ptaszkami, inni wieczornymi sowami 😉
Niezależnie jednak w jakiej porze poświęcamy się swojej pracy, w końcu musi się ona skończyć. Trzeba się położyć spać.
A żeby nie iść spać mając poczucie że nie zrobiliśmy wystarczająco dużo trzeba umieć odpowiednio „zamknąć” swój dzień. Wszystko po to aby nie dać się presji psychicznej powstałej od zadań które nad nami wiszą.
Zamykanie dnia polega na tym, że wyrabiamy w sobie nawyk i rytuał odpowiedniego rozkładania w czasie pracy.
Celem jest aby z czystym sumieniem o określonej porze dnia „wcisnąć” przycisk pauza i nie myśleć już więcej o zadaniach do których wrócimy jutro.
Tak jak na budowie. Gdy zbliża się fajrant wypadałoby uporządkować swoje miejsce pracy, poczyścić narzędzia i powkładać je tam gdzie mają leżeć.
Bardzo istotna jest pora dnia gdy kończymy swoją pracę. Badania pokazują że im więcej pracujemy godzin, tym mniej jesteśmy produktywni.
Prawo Parkinsona jasno definiuje nasze psychologiczne predyspozycje.
Jeżeli masz 3 dni na zrobienie jakiegoś zadania, zajmie ci to 3 dni. Jeśli jednak dasz sobie 3 godziny, zrobisz to w 3 godziny (zakładam, że jest to zadanie nie zajmujące wiele czasu).
Jak więc skutecznie zamknąć dzień?
- ustal swoją porę zamknięcia dnia – np. 17-ta, 18-ta, po której już w ogóle nie będziesz zajmował się pracą
- w ciągu dnia wykonuj najważniejsze zadania, nie trać czasu na te nieistotne
- spisuj zadania w formie listy „to-do” na następny dzień przed zamknięciem dnia
- posprzątaj swoje rzeczy które wykorzystujesz w pracy
- jeżeli prowadzisz planer / kalendarz, dobrze mieć pole w którym zaznaczysz sobie, że zamykasz dzień, jest to taki bodziec dla podświadomości aby ci pomogła 🙂
Dodałby jeszcze że najważniejsze w produktywnej pracy jest po prostu nie tracenie czasu i zajmowanie się tylko najważniejszymi zadaniami. Ale to już temat na inny post.
Odsyłam też do moich postów z serii geoPUZ geoPUZ – Blog Kurs Geodety gdzie poruszałem tematy z kategorii planowania, uczenia się i zdrowia (PUZ).