Planowanie nauki za pomocą planeru w Notion
Planowanie nauki może odbywać się w fajny i produktywny sposób. Na przykład z wykorzystaniem aplikacji Notion, która pozwala na tworzenie własnych struktur notatek które można zorganizować w postaci bazy danych.
Od czasu moich pierwszych szablonów które zacząłem udostępniać na blogu minęło trochę czasu i w aplikacji nastąpiły różne zmiany i udogodnienia dla użytkowników.
Nadal jest jednak darmowa w swoim podstawowym wymiarze. Do tego pojawiła się możliwość integracji bazy danych w Notion z innymi zewnętrznymi aplikacjami.
Moim największym szablonem (template) w Notion była baza danych aktów prawnych obowiązujących przy ubieganiu się o uprawnienia zawodowe w geodezji i kartografii.
Baza ta obejmuje ustawy i rozporządzenia w formie notatek w Notion, z dodatkowymi właściwościami, linkami i tagami. Takie opcje pozwalają grupować i nadawać kategorie przepisom z podobnych dziedzin, ułatwiając przez to przegląd, wyszukiwanie i przyswajanie wiedzy.
Uzupełnieniem do w/w szablonu jest najnowszy Planer Nauki, który jest przygotowany dla osób przygotowujących się do uprawnień.
Za jego pomocą można planować i weryfikować swoją naukę, poprzez widok kalendarza, dostęp do szablonu Aktów Prawnych i panel przeglądu nauki. Jest także miejsce na wypisanie swoich głównych zadań oraz dwa widżety – z zegarem i timerem pomodoro.
Dodatkowo dodałem parę linków do spokojnej muzyki jeśli ktoś ma takie preferencje 😉
Jak korzystać z szablonu
Po krótce prześledźmy jak można używać mojego szablonu. Zachęcam także do wprowadzania własnych zmian, a taka opcja zawsze jest możliwa po zduplikowaniu szablonu do swojego konta Notion.
Jeżeli nie masz Notion, ściągnij aplikację ze strony https://www.notion.so/
W skrócie czym jest Notion: to aplikacja do organizowania notatek w formie bloków, które można łączyć poprzez tworzenie baz danych. Za jej pomocą możesz stworzyć swój własny system do organizacji własnych spraw w pracy i nie tylko 🙂
Jedyny minus aplikacji, pomijając osobiste gusta, to brak języka polskiego. To tak na wstępie, żeby wiedzieć że nie znajdziemy nigdzie w ustawieniach wyboru naszego języka. Może kiedyś?
Przez ostatnie lata twórcy aplikacji wprowadzali wiele zmian. Z najnowszych można wymienić możliwość zapraszania większej ilości osób i tworzenia przestrzeni do wspólnej pracy.
Link do mojego szablonu „Planer nauki” znajdziesz na stronie „Składnica„, do której można otrzymać dostęp poprzez zapisanie się na moją listę kontaktów. Znajdziesz na tej stronie wiele rzeczy które powstają razem z wpisami na tym blogu.
Sprawdź czy email zwrotny nie będzie w spamie, ponieważ musisz potwierdzić chęć dołączenia do mojej grupy mailingowej!
I teraz najważniejsza sprawa, czyli jak się dodaje szablony Notion do swojego konta.
W tej aplikacji rozwiązano to w ten sposób, że gotowe strony z ich zawartością duplikuje się do własnej przestrzeni. W skrócie: klikamy w przycisk „Duplicate” w prawym górnym rogu:
I gotowe! W ten sposób możemy zacząć używać naszego szablonu.
Główne funkcje
Planer mieści sie na jednej stronie i posiada dwie główne części:
- cześć ogólną
- cześć szczegółową
Planowanie ogólne
Tutaj rozpisujemy:
- co robimy każdego dnia pod kątem nauki, czyli planujemy tygodniowo, np.
- jeden dzień nauka testów
- inny dzień nauka pytań szczegółowych
- dzień organizacyjny itp.
- następne zadania
- tylko te, które są najważniejsze!
- sprawy, które przybliżają nas do postępu w procesie nauki
- to np. „wysłać wniosek z dokumentami” czy „wydrukować akty prawne”
- ale nie: „przejrzeć ustawę”, „poczytać książkę”
- zadania muszą być wymierne!
Planowanie szczegółowe
Tutaj będą pojawiać się zapisane notatki w kalendarzu. Każda notatka to sesja nauki. Planujemy je w części z kalendarzem, poprzez dodawanie notatek w widoku kalendarza:
lub tabeli:
W części szczegółowej rozpisujesz plan nauki, poprzez dodawanie na każdy dzień notatki.
Każda sesja nauki, to oddzielna notatka. Można w niej zapisywać dowolne rzeczy. Posiada parę właściwości oraz można dodać własne.
Oprócz tego w szablonie znajdziesz parę widżetów i dodatków. Zapraszam do korzystania i dowolnej modyfikacji.
Daj znać jeśli usprawnisz szablon po swojemu i dodasz jakieś ciekawe rozwiązanie! 🙂