▶️ PLANOWANIE
Co zrobić, jeżeli mimo planowania i ustalania celów, nasz system nie działa i nie ruszamy się do przodu? Jedną z odpowiedzi może być to, że cele nie są prawidłowo określone. Brak im priorytetu i nie są wymierne. Odpowiedzią na ten problem może być prosta metoda OKR.
OKR to skrót z języka angielskiego oznaczający Objectives and Key Results (Obiekty i Kluczowe Rezultaty). To metoda produktywności stosowana jest w wielu firmach na całym świecie. Została wynaleziona w Intel-u, a z bardziej znanych firm które ją stosują to np. Google czy Netflix.
Poza skutecznością metody OKR w pracy w zespołach w przedsiębiorstwach, równie dobrze można ją wykorzystać jako narzędzie do osiągania osobistych celów. A jest na prawdę prosta.
- Obiekty – to wszystkie sprawy które stanowią nasze cele i odpowiadają na pytanie „Co chcesz osiągnąć?” – dobry Obiekt według metodologii OKR jest przede wszystkim jakościowy, ma być krótkim i konkretnym komunikatem, który wszyscy zrozumieją
- Kluczowe Rezultaty – to kroki do celu, przeważnie 3-5 wymiernych punktów na drodze do celu (Obiektu) – powinny być tak ustalone, że ich osiągnięcie jest mierzalne – od razu widzimy, że pokonaliśmy ten krok
Określenie celów i kluczowych rezultatów można zrobić na kartce papieru, w excelu lub innym programie.
Ja jak zwykle polecam Notion, mój szablon dostępny jest tutaj. Lub w drugiej wersji tutaj (inaczej skonstruowania tabela).
Po więcej informacji odsyłam do polskiej strony o OKR-ach https://okry.pl/
lub anglojęzyczną https://www.whatmatters.com/
▶️ UCZENIE SIĘ
Coachowie od sposobów na szybką naukę lubią podkreślać zalety szybkiego czytania. Jaka jest jednak prawda? Czy da się opanować techniki pomagające szybciej czytać i przyswajać materiał ze zrozumieniem?
Jeżeli może kupiłeś szkolenie lub aplikację która miała nauczyć cię szybko czytać, to muszę cię rozczarować. Szybkie czytanie nie działa, przynajmniej jeżeli chodzi o naukę ze zrozumieniem.
Nie istnieje złota formuła, choć każdy bardzo by chciał. Co najwyżej można nauczyć się paru sposobów poszerzania widzenia i unikania fonetyzacji. Ale to najwyżej może się przydać aby zrobić wrażenie na znajomych lub w zawodach podobnie jak mnemotechniki.
Badania które chciałbym przytoczyć pokazały bardzo dobrze jak się ma zrozumienie do szybkości czytania. Dorosły człowiek czyta w średnim tempie między 200 a 400 słów na minutę. Jeżeli chodzi o zrozumienie (czyli to na czym nam zależy w procesie nauki), istnieje jednak kompromis między szybkością a dokładnością treści które czytamy.
Zwiększając prędkość zmniejsza się zrozumienie i zapamiętywanie tekstu. Mimo że czasami może to być pożądane, np. gdy już znamy temat lektury, można zwiększyć tempo. Gdy jednak zależy nam na uczeniu się, warto zostać przy swoim tempie czytania.
Od czego tak na prawdę zależy tempo czytania? W książce „Learn Like a Pro” znalazłem takie oto tłumaczenie:
- zwiększanie tempa czytania polega na usprawnianiu procesu mentalnego zachodzącego w mózgu – rozpoznawania słów i ich konwersja w znaczenie
- da się to osiągnąć poprzez posiadanie bogatego słownictwa, właściwych podstaw wiedzy i dużego doświadczenia z czytaniem (więcej notatek do tej książki na stronie Składnica)
Warto więc zapoznać się z tematem od właściwej strony. Szybkość naszego czytania zależy nie od cudownych technik, ale od tego jak sami będziemy dużo czytać rozbudowując słownictwo.
Dodatkowo po czytaniu wartościowej pozycji, dobrze jest zostawić parę zdań własnych notatek i przemyśleń. Czytanie jedynie powoduje zbieranie informacji, aby je połączyć warto zacząć opisywać to co chcemy wynieść z lektury. Wizualnie wygląda to tak jak na poniższym rysunku:

▶️ ZDROWIE
Nie każdy wie, że jedzenie co kilka godzin pięciu posiłków w ciągu dnia to nie jest sposób w jaki człowiek funkcjonował przez większość ewolucji swojego gatunku. W zasadzie działo się dokładnie odwrotnie. Jeden, dwa posiłki w ciągu dnia, bazujące na białku i tłuszczu. Spożywane w nie regularnych odstępach razem z okresowym postem. Kompletna odwrotność dzisiejszych sposobów odżywiania.
Nie mamy o tym świadomości i nie zastanawiamy się nad tym, ponieważ w społeczeństwach dominuje myślenie stadne. Wolimy nie znaleźć odpowiedzi sami, tylko zdać się mainstream-owe wytyczne.
Na szczęście są też specjaliści od szeroko pojętego zdrowia funkcjonalnego, tacy jak dr Rhonda Patrick i dr Satchin Panda, których pracę obserwuję od lat.
Chciałbym dziś polecić świetny wywiad a zarazem prezentacje w której ci naukowcy omówili takie tematy jak:
- co to jest rytm dobowy
- zależność światła na sen oraz rola melatoniny
- co się dzieje gdy jemy przed snem
- jak stosować z najlepszym pożytkiem posty okresowe
- jak uczynić światło dzienne i sztuczne pomocne dla zdrowia
To wszystko w poniższym nagraniu – jest po angielsku, ale na YouTube zawsze można włączyć tłumaczenie napisów. Dostępna jest również transkrypcja na stronie dr Patrick tutaj.