You are currently viewing Neurobiologia o osiąganiu celów
  • Reading time:3 mins read
  • Post author:
  • Post comments:0 Komentarzy

Nasze oczy nie tylko sprawiają że widzimy otaczającą nas rzeczywistość, ale także uczestniczą w tym jak funkcjonuje nasz organizm.

Są to procesy które występują na poziomie hormonów, neuroprzekaźników i pracy mózgu w różnych jego miejscach. Na przykład ważne jest żeby odpowiednio dbać o poziom światła niebieskiego na które wystawiamy nasze widzenie – rano dobrze z niego korzystać, a wieczorem unikać.
W ten sposób regulujemy rytm dobowy organizmu. Lepiej śpimy, hormony działają lepiej, przyczyniając się do procesów odbudowujących w organizmie.

W podcaście dr Hubermana nr 55 „The Science of Setting & Achieving Goals” dowiedziałem się kolejnej mega ciekawej rzeczy ukrytej za narządem wzroku.

Kiedy widzimy coś za czym chcemy podążać, nasze oczy aktywują sygnał w mózgu (dokładnie w obszarze międzymózgowia nazwanym z łac. Zona Incerta) który przestawia nasz mózg i cały organizm w tryb skupionego działania.

Taki proces posiadamy wbudowany poprzez ewolucję naszego gatunku.

Nasi przodkowie prowadzili kiedyś bardziej niebezpieczne życie i często od ich spostrzegawczości i szybkiej reakcji decydowało czy przeżyją lub nie będą głodni. Tak więc np. zbierając pożywienie wykonywali czynności nie potrzebujące zbytniego skupienia – zbieranie owoców, praca fizyczna i manualna. Co jakiś czas jednak ich czujność musiała być wzmożona poprzez silną koncentrację na sygnałach mogących świadczyć o niebezpieczeństwie (groźne zwierzę czy wróg).

Natura sprytnie połączyła możliwość skupienia z głównym narządem orientacji, czyli wzrokiem.

Te same więc procesy neurobiologiczne mamy także obecnie (ewolucja nie pozbywa się ich szybko, mimo postępu technologicznego).

Zatem ilekroć potrzebujesz się skupić, zatrzymaj się na chwilę, przez 30-60 sekund patrz na kropkę lub linię na ścianie / monitorze i po tym czasie oddaj się zamierzonej pracy. Twoje uśpione mechanizmy pomogą Ci być bardziej skoncentrowanym na zadaniach.

P.s. Podcasty Hubermana to same „mięcho”, nikt tak jak on nie tłumaczy jaka neurobiologia stoi za różnymi ludzkimi zachowaniami i jak można coś zmienić.

We wspomnianym podcaście jest jeszcze masa innych ciekawostek jak biologia wspiera nas i reguluje nasze dążenia do osiągania celów.

Dodaj komentarz